Arcam rDAC

ARCAM rDAC
przetwornik cyfrowo-analogowy USB/WiFi

Arcam wyprodukował pierwszy na świecie, zewnętrzny konwerter cyfrowo-analogowy 21 lat temu i od tego czasu jego reputacja niezmiennie wyznacza kierunek w świecie audio. Najnowszym produktem tej brytyjskiej firmy, opracowanym specjalnie dla miłośników muzyki, którzy chcą polepszyć jakość dźwięku z różnych źródeł audio, jest konwerter o nazwie rDAC. 

rDAC jest ekstremalnie wszechstronnym urządzeniem, które wydobędzie wszystko co najlepsze z takich urządzeń, jak: DVD, Blu-ray i CD, których wewnętrzne przetworniki D/A nie były pomyślane w kontekście systemach klasy hi-end. rDAC może również przekonwertować sygnał z produktów streamingowych (odtwarzaczy plików audio i audio-wideo), takich jak: Linn, Naim, Logitech lub Sonos.

Jednak najważniejszą rzeczą, o której należy wspomnieć, jest konwertowanie sygnału z urządzeń przenośnych lub komputerów (w tym laptopów), wyposażonych w wyjście USB. Większość przetworników DCA USB cierpi z powodu wysokiego poziomu szumów i zniekształceń wywołanych poprzez taktowanie komputera podczas odtwarzania dźwięku. rDAC eliminuje tę przykrą niedogodność. Licencjodawcą układu USB dla tego przetwornika, zaprojektowanego specjalnie dla Arcama, jest firma Data Conversation Systems Ltd (dCS), która opatentowała technologię „asynhronous USB” (asynchroniczne taktowanie sygnału z łącza USB). 
Firma dCS, niekwestionowany lider wśród producentów urządzeń cyfrowych, już od długiego czasu ściśle współpracuje z Arcamem. Kooperacja ta sięga czasów klasycznego już modelu Alpha 9 i jego przetwornika DAC typu „Ring-DAC”. Należy dodać, że siedziba firmy dCS znajduje się w pobliżu Cambridge w Anglii, a więc tuż obok siedziby Arcama.

Technologia opatentowana przez dCS pozwala na precyzyjne taktowanie sygnału przesyłanego przez USB, przez co drastycznie zmniejsza się poziom szumu i zniekształceń typu jitter z tego typu urządzeń. Opracowywanie precyzyjnych układów taktujących oraz nowoczesna inżynieria w zakresie cyfrowego i analogowego dźwięku, to kluczowe elementy dla Arcama, dlatego też jakość dźwięku, biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę urządzenia, jest po prostu niebywała. rDAC to nowatorskie rozwiązania zamknięte w kompaktowej, aluminiowej obudowie. Urządzenie wyposażono w trzy wejścia: optyczne, koaksjalne i USB. Dodatkowym atutem (jesień 2010) będzie modem bezprzewodowy, dzięki któremu można przesłać muzykę z laptopa do systemu audio bez kabla. Transmiter bezprzewodowy również pochodzi z firmy dCS.

Kluczowe zalety

Wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy.
Wejścia: optyczne, koaksjalne i USB.
Asynchroniczne taktowanie sygnału USB.
Referencyjny DAC Wolfson WM8741.
Możliwość współpracy z wieloma źródłami cyfrowymi.
Hi-endowe komponenty.
Stylizowana, aluminiowa obudowa.
Opcjonalnie współpraca z siecią WiFi.

Specyfikacja techniczna:

Wejścia: 1 x optyczne | 1 x koaksjalne (pozłacane RCA) | 1 x USB | 1 x WiFi (opcjonalnie)
Wyjścia: 2 x RCA (pozłacane)
Poziom sygnału wyjściowego: 2,1 V RMS (0 dBFS)
THD+N: 0,003 % - (0 dBFS, 1 kHz)
Szum: -104 dB (22 Hz-22 kHz)
Wymiary: 160 x 111 x 40 (W x H x D) mm

Cena: 1 590 zł